Preferencje podatkowe dla pomagających uchodźcom
W związku z agresją Rosji na Ukrainę, polscy podatnicy angażują się w pomoc dla obywateli Ukrainy. Przekazane wsparcie powoduje określone skutki na gruncie podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług.
Dotychczas podatnicy przekazujący darowizny mogli skorzystać z preferencji podatkowych takich jak np. odliczenie od dochodu darowizny na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego czy zwolnienie z VAT w przypadku darowizny artykułów spożywczych dla OPP. Biorąc pod uwagę stopień zaangażowania polskich obywateli w niesioną pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy, w marcu 2022 r. katalog korzystnych rozwiązań podatkowych został rozszerzony przede wszystkim na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU 2022 r., poz. 583) (dalej: specustawa) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (DzU 2022 poz. 531) (dalej: rozporządzenie).
Dotychczasowe preferencje
Podatek dochodowy – odliczenie darowizny od dochodu
Podatnicy PIT oraz CIT mogą w zeznaniu rocznym odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny spełniające określone wymogi:
∑ beneficjent – darowizna musi zostać przekazana na rzecz podmiotów, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (OPP, stowarzyszenia, fundacje, organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta